Według Arcane Research właściciele kryptowalut masowo wycofują środki z giełd i usług pożyczkowych kryptowalut, woląc przechowywać je w zimnych portfelach.
Wydarzenia pierwszej połowy 2022 roku na rynku kryptowalut zmusiły wielu posiadaczy kryptowalut do przemyślenia swoich praktyk zarządzania ryzykiem. Upadek protokołów zdecentralizowanego finansowania (DeFi) i bankructwo platform pożyczkowych kryptowalut wzmocniły tezę „kto jest właścicielem kluczy, jest właścicielem twojej kryptowaluty”.
Hodlerowie przenoszą swoje cenne #bitcoiny z giełd jak nigdy dotąd po upadku głównych pożyczkodawców kryptowalut tego lata.
Wydarzenia te niewątpliwie nadszarpnęły wiarygodność pożyczkodawców, ale czy hodlery również tracą zaufanie do giełd?
Trend ten jest szczególnie ilustrowany zachowaniem posiadaczy bitcoinów. W wyniku blockchaina lub utraty środków posiadacze Bitcoinów zaczęli wycofywać swoje aktywa z giełd w zadziwiającym tempie. Analitycy zauważają, że po latach rosnącego zaufania do giełd kryptowalut i platform kredytowych, ryzyko kontrahenta nagle stało się najważniejszym czynnikiem.
Ułatwiła to „kaskada negatywnych wydarzeń, która trwała do lipca, kiedy upadło kilku największych uczestników rynku kryptowalut”. Na przykład fundusz hedgingowy Three Arrows Capital, pożyczkodawca kryptowaluty Celsjusza i broker Voyager Digital są obecnie na pewnym etapie bankructwa. Upadek tych firm doprowadził do zablokowania środków klientów, czego konsekwencją może być całkowita utrata aktywów.
„W czerwcu odpływ netto z giełd wyniósł 119 tys. VTS, najwięcej od listopada 2020 r. W lipcu wycofano z giełd 96 tys. VTS. Odpływy giełdowe trwały nadal w sierpniu, z wycofaniem 65 000 VTS w pierwszych 22 dniach miesiąca” – czytamy w raporcie.
Całkowita liczba bitcoinów przechowywanych na giełdach jest obecnie na najniższym poziomie od lipca 2018 r. Inwestorzy schodzą z głębokiego końca i bardzo niechętnie inwestują w kryptowalutowe produkty inwestycyjne. Raport Coinshares z zeszłego tygodnia pokazuje ponad 8 milionów dolarów wypływów z cyfrowych produktów inwestycyjnych.
Arcane Research stwierdziło, że ogólnie rzecz biorąc, posiadacze aktywów kryptograficznych nadal pozytywnie oceniają przyszłość branży. Jednak nie chcą już powierzać swojej kryptowaluty usługom stron trzecich i powrócili do pierwotnego pomysłu bycia niezależnymi opiekunami własnych środków.
Wcześniej Arcane Research, po przeanalizowaniu rynku wydobywczego w 2022 r., doszedł do wniosku, że kryzys prawie doprowadził go do upadku, a odbudowa sektora zajmie dużo czasu.